Zakres prac może obejmować wszystkie sprzątanie wewnętrzne, ogólne i rutynowe – w tym podłogi, płytki, ścianki działowe, ściany wewnętrzne, sufity podwieszane, oświetlenie, meble i sprzątanie, czyszczenie okien, głębokie sprzątanie udogodnień sanitarnych i pralni, kuchni i jadalni, materiałów eksploatacyjnych i środków higieny dla kobiet, jak również sprzątanie telefonów, sprzętu informatycznego i w razie potrzeby inne sprzątanie okresowe. Jednak czyszczenie wykładziny, nawet przy regularnym odkurzaniu, wymaga ekstrakcji gorącą wodą, nakładanej co 18-24 miesiące. Można również włączyć czyszczenie zewnętrzne, zbieranie ściółki i usuwanie graffiti.

Firma sprzątająca – kodeks pracy

Dwa globalne stowarzyszenia przemysłu sprzątania, British Institute of Cleaning Science (BICSc) i International Sanitary Supply Association (ISSA), publikują standardy dla kierowników i pracowników zajmujących się sprzątaniem. Należy do ich firma sprzątająca Białystok.

Materiały eksploatacyjne
Umowy często wymagają od firm sprzątających dostarczania materiałów eksploatacyjnych, takich jak ręczniki papierowe, rolki toalet, mydło w płynie, wkładki do pojemników itp.

Pracownicy
Artykuł główny: Środek czyszczący
Branża sprzątania obiektów handlowych jest niezwykle konkurencyjna, a pracownicy znajdują się w dolnej części skali płac. Pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych mogą jednak zarabiać wyższe zarobki. Wiele komercyjnych firm sprzątających zapewnia szkolenia w miejscu pracy dla wszystkich nowych pracowników ze względu na brak kursów szkolnictwa wyższego dla branży sprzątającej.

Mycie okien w mieszkaniu

Firma sprzątająca nastawiona na klienta

Tendencją w branży czyszczącej jest eliminacja stosowania bardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, takich jak środki czyszczące do kanalizacji, ze względu na odpowiedzialność i ochronę środowiska. Osoby zatrudnione przy sprzątaniu obiektów komercyjnych zazwyczaj posiadają uprawnienia dozorcy, opiekuna lub pracownika portierni.

W Australii, Stanach Zjednoczonych i Europie[potrzebne są wyjaśnienia], zachęca się komercyjne firmy sprzątające do prześwietlania wszystkich pracowników w poszukiwaniu dowodów kryminalnego pochodzenia. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, osoby sprzątające pracujące w szkołach, domach opieki dla dzieci i placówkach opieki nad dziećmi są prawnie zobowiązane do poddania się kontroli w rejestrze karnym .