Podnośnik domowy, zwany również podnośnikiem śrubowym, jest urządzeniem mechanicznym używanym głównie do podnoszenia budynków z ich fundamentów w celu ich naprawy lub relokacji. Stosuje się szereg podnośników, a następnie drewniane łóżeczko tymczasowo podpiera konstrukcję. Proces ten jest powtarzany aż do osiągnięcia żądanej wysokości. Podnośnik podnośnikowy może być stosowany do podnośników dźwigarów, które się osiadły lub do instalowania nowych belek konstrukcyjnych.

Narzędzia warsztatowe a podnośnik domowy

Na górze podnośnika znajduje się żeliwna okrągła podkładka, na której spoczywa słupek podnośnika. Podkładka ta porusza się niezależnie od podnośnika, tak że nie obraca się, ponieważ pręt gwintowany jest obracany za pomocą metalowego pręta. Część ta przechyla się bardzo nieznacznie, ale nie wystarczy, aby wykonać niebezpieczny wycios słupka z pionu.

W 1851 r. wynalazca Richard Dudgeon uzyskał patent na „przenośną prasę hydrauliczną” – podnośnik hydrauliczny, który okazał się znacznie lepszy od stosowanych wówczas podnośników śrubowych.

Podnośniki hydrauliczne są zazwyczaj używane do pracy w warsztatach, a nie jako podnośniki awaryjne, które należy przewozić razem z pojazdem. Korzystanie z podnośników nieprzeznaczonych do konkretnego pojazdu wymaga większej staranności przy wyborze warunków gruntowych, punktu podnośnika w pojeździe oraz zapewnienia stabilności przy wysuwaniu podnośnika. Podnośniki hydrauliczne są często używane do podnoszenia podnośników w budynkach o niskiej i średniej wysokości. Reklamujemy narzędzia warsztatowe.

Narzędzia warsztatowe najlepsze do pomiarów

Narzędzia warsztatowe a wciągarka

Podnośnik hydrauliczny wykorzystuje nieściśliwy płyn, który jest wtłaczany do cylindra przez tłok pompy. Olej jest używany, ponieważ jest samosmarujący i stabilny. Gdy tłok odciąga się z powrotem, wyciąga olej ze zbiornika przez zawór zwrotny ssania do komory pompy. Gdy tłok porusza się do przodu, przepycha olej przez zawór zwrotny na tłoczeniu do cylindra. Kulka zaworu ssącego znajduje się w komorze i otwiera się za każdym pociągnięciem tłoka. Kulka zaworu wylotowego znajduje się na zewnątrz komory i otwiera się po wsunięciu oleju do cylindra. W tym momencie przyssawka znajdująca się w komorze jest wymuszona, a ciśnienie oleju wzrasta w cylindrze.

W podnośniku podłogowym (zwanym również „podnośnikiem wózkowym”) tłok poziomy popycha się na krótkim końcu podnośnika dzwonowego, a długie ramię zapewnia pionowy ruch poduszki podnoszącej, utrzymując ją w pozycji poziomej z poziomym podnośnikiem. Podnośniki podłogowe składają się zazwyczaj z kół i zestawów kołowych, co umożliwia kompensację łuku pochwyconego przez poduszkę podnoszącą. Mechanizm ten zapewnia niski profil po złożeniu, co ułatwia manewrowanie pod pojazdem, a jednocześnie umożliwia znaczną jego rozbudowę.

Podnośnik butelkowy lub podnośnik whisky to podnośnik przypominający kształtem butelkę, posiadający cylindryczny korpus i szyjkę. Wewnątrz znajduje się pionowy siłownik podnoszący z pewnego rodzaju podkładką podporową przymocowaną do blatu. Podnośnik może być hydrauliczny lub pracować przez wkręcenie śruby.