Wcześniejsze projekty, które opublikowali, dotyczyły mieszkań bliźniaczych, ale pierwszymi nieruchomościami, które wybudowali, były kamienice i domy mieszkalne. W publikacji Henry’ego Robertsa „Mieszkania klas robotniczych” z 1850 r. opracowanej przez Henry’ego Robertsa planowano modelowe domki „bliźniacze” dla robotników w miastach i miasteczkach. W 1866 r. Metropolitalne Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Mieszkalnictwa Klas Przemysłowych, założone przez ks. Henryka Taylora, wybudowało w Beckenham w Kent Aleksandra Cottagesa na gruntach udostępnionych przez księcia Westminsteru. Początkowo projekt ten składał się z 16 par półwyrobów, ale dwa lata później zbudowano 164 półwyrobów.

Usytuowanie nowych szeregówek

W Birmingham, Wolverhampton i Garncarniach od lat 90. istniała tradycja ratowania rzemieślników poprzez towarzystwa towarzyskie i towarzystwa przyjazne. W latach czterdziestych XX wieku przyjęto model społeczeństwa opartego na trwałym budownictwie. Woolwich Equitable został założony w 1847 roku, Leeds Permanent w 1848 roku i Bradford Equitable w 1851 roku. Artyści mogliby inwestować, a następnie zaciągać kredyty hipoteczne na własnych nieruchomościach.

W wełnianych miastach Yorkshire trzy rodziny zbudowały wioski dla swoich robotników. W każdym z nich istniała hierarchia domów: domy szeregowe dla robotnika, większe domy na krótszych tarasach dla zwiedzających, domy w zabudowie bliźniaczej dla młodszych menedżerów, domy jednorodzinne dla elity. Pierwsza wioska została zbudowana przez pułkownika Edwarda Ackroyda w Copley, West Yorkshire w latach 1849-53, druga przez Sir Titus Salt w latach 1851-1861 w Saltaire, a trzecia była Osiedlem West Hill Park w Halifaxie zbudowanym przez Johna Crossleya. Wzorcowe wioski w Lancashire pojawiły się później, z takimi osiągnięciami jak Houldsworth Village. Budynki wolnostojące w wioskach kopalnianych były rzadkością, o statusie decydowała długość tarasu.

Wnętrze domu szeregowego w Szeregówki Białystok

Architektura nowych szeregówek

Istotny był rozwój portów słonecznych i Bournville. Wioska modelarska Port Sunlight powstała w 1887 roku. William Lever korzystał z usług architektów Williama Owena i jego syna Segara Owena, co stwierdził w 1888 roku:

„Jest to nadzieja mojego i mojego brata, aby pewnego dnia wybudować domy, w których nasi pracownicy będą mogli żyć i być wygodni – domy bliźniacze z ogrodami z tyłu i z przodu, w których będą mogli dowiedzieć się więcej o naukach przyrodniczych niż w slumsie.