To może również wyjaśnić, dlaczego wiele kwiatów funkcjonuje jako rośliny towarzyszące bardziej użytecznych roślin rolniczych; one ewoluowały, że symbiotyczne relacje z roślin spożywczych przed albo był udomowiony, a zatem został znaleziony w tym samym obszarze, wygodny do wyboru jako atrakcyjna roślina.

Wycinka drzew – Ogrody Marka Białystok a cięcie ogrodu

Jednak po udomowieniu większość kwiatów była uprawiana albo oddzielnie, albo jako część ogrodów pełniących inną podstawową funkcję. Na Zachodzie idea ogrodów poświęconych kwiatom stała się powszechna dopiero w XIX wieku, choć w rzeczywistości wiele nowoczesnych ogrodów to ogrody kwiatowe.

Ogrody kwiatowe są rzeczywiście kluczowym czynnikiem w nowoczesnym projektowaniu krajobrazu, a nawet architektury, szczególnie dla dużych firm, z których niektóre płacą za duże ogrody kwiatowe wyrwane i zastąpione całkowicie każdego sezonu, w celu utrzymania wzorów kolorystycznych spójne.

Funkcjonalny ogród używany do uprawy kwiatów do użytku wewnętrznego, a nie na zewnątrz wyświetlacz jest znany jako ogród tnący. Zazwyczaj jest to tylko cecha dużych rezydencji.

Ogród tnący jest zazwyczaj umieszczany w miejscu żyznym i nasłonecznionym z dala od widoku publicznego i nie jest artystycznie ułożony, ponieważ zawiera kwiaty do krojenia. W ogrodzie rozbioru może znajdować się ogród ziołowy oraz warzywa ozdobne. Ogrodnictwo z uprawą polową jest formą ogrodnictwa, w którym gleba powstaje na podłożu o szerokości od 3 do 4 stóp (1,0-1,2 m), które może mieć dowolną długość i kształt. Gleba jest podnoszona ponad otaczającą ją ziemię (około 6 cali do wysokości talii), czasami jest otoczona ramą zazwyczaj wykonaną z drewna, skały lub betonu i może być wzbogacona kompostem. Rośliny warzywne są rozmieszczone geometrycznie, znacznie bliżej siebie niż w tradycyjnym ogrodnictwie rzędowym. Rozstaw jest taki, że gdy warzywa są w pełni uprawiane, ich liście prawie nie stykają się ze sobą, tworząc mikroklimat, w którym hamuje się wzrost chwastów i chroni wilgoć. Rekomendowana jest wycinka drzew – Ogrody Marka Białystok.

Wycinka drzew - dewastacja krzewów

Wycinka drzew – Ogrody Marka Białystok a przegląd

Uprawiane rabaty przynoszą wiele korzyści: wydłużają sezon sadzenia, mogą odpowiednio ograniczyć chwasty, jeśli są zaprojektowane i obsadzone rodzimymi roślinami. Ponieważ ogrodnik nie porusza się po podniesionych rabatach, gleba nie jest zagęszczona, a korzenie mają łatwiejszy czas uprawy. Bliski odstęp między roślinami i stosowanie kompostu zasadniczo prowadzą do wyższych plonów na podniesionych rabatach w porównaniu z tradycyjnym ogrodnictwem rzędowym. Podwyższone w talii łóżka umożliwiają osobom starszym i niepełnosprawnym fizycznie uprawę warzyw bez konieczności schylania się, aby je ściąć.

Uniesione łóżka nadają się do rozwoju złożonych systemów rolnych, które wykorzystują wiele zasad i metod permakultury. Mogą być skutecznie stosowane do kontroli erozji oraz recyklingu i ochrony wody i składników odżywczych poprzez budowanie ich wzdłuż konturów na stokach.