Pompa ciepła to rozwiązanie grzewcze, którego nie sposób nie docenić. Jest to innowacyjne urządzenie, które pozwala ogrzewać domy w sposób niebywale ekologiczny i ekonomiczny, wykorzystując do tego celu energię pochodzącą z natury. Najczęściej wykorzystuje się energię z gruntu, powietrza lub wody. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż pomp ciepła w Lublinie jak i w całej Polsce, widząc w nich znakomitą szansę na oszczędność. Z pomocą pompy długofalowo można zaoszczędzić naprawdę sporo.
Pompa ciepła – w jaki sposób działa?
Zasada działania pompy ciepła opiera się na zjawisku przekazywania ciepła z otoczenia do wnętrza budynku. Co ważne, urządzenie to nie produkuje ciepła w klasyczny sposób, a jedynie je transportuje. W dużym uproszczeniu można porównać pompę ciepła do odwróconej lodówki. Zamiast chłodzić wnętrze, pobiera ona energię z otoczenia i oddaje ją do systemu grzewczego budynku. Źródłem tej energii może być powietrze atmosferyczne, grunt lub woda, dzięki czemu opcji jest bardzo dużo. Proces działania pompy ciepła jest dość zaawansowany. Na początku czynnik roboczy pochłania ciepło ze źródła dolnego, a więc otoczenia. W dalszej kolejności jest on sprężany w sprężarce, powodując wyraźny wzrost jego temperatury. Następnie ciepło przekazywane jest do instalacji grzewczej budynku. Może to być ogrzewanie podłogowe, grzejniki niskotemperaturowe, a także popularny w ostatnich latach system CWU. Cały proces odbywa się przy bardzo niewielkim zużyciu energii elektrycznej, co czyni pompę ciepła niezwykle wydajnym rozwiązaniem. Szukasz dobrej pompy ciepła w Lublinie? Jeżeli tak, to koniecznie zerknij na tę stronę: https://www.pelsun.pl/pompy-ciepla.
Dlaczego tak wiele osób inwestuje w pompy ciepła?
Popularność pomp ciepła nie jest dziełem przypadku. Pomimo że koszt zakupu i montażu urządzenia jest całkiem wysoki, to eksploatacja systemu grzewczego opartego na pompie ciepła jest o wiele tańsza niż w przypadku klasycznych źródeł ciepła. W dłuższej perspektywie oznacza to bardzo duże oszczędności, które rekompensują początkowy wydatek. Co warto zaznaczyć, osoby inwestujące w pompy ciepła mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania i ulgi. Dzięki temu początkowy wydatek wcale nie musi być przesadnie obciążający. Ważnym argumentem przemawiającym za montażem pompy ciepła jest także ekologia. Urządzenia te nie emitują spalin ani szkodliwych substancji do atmosfery, co fantastycznie wpisuje się w trend troski o ekologię i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Ponadto nie wymagają składowania paliwa, czyszczenia kotła ani budowy komina, w efekcie czego są idealne dla niemal każdego.
Czym kierować się, wybierając pompę ciepła dla siebie?
Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie może być przypadkowy. Przede wszystkim musisz starannie określić źródło dolne, z którego urządzenie będzie pobierać energię. Najpopularniejsze są od pewnego czasu pompy powietrzne ze względu na relatywnie prosty montaż i znacznie niższe koszty inwestycyjne, aczkolwiek w przypadku dużych domów i wysokich potrzeb grzewczych bardziej opłacalna może okazać się pompa gruntowa. Taki wariant oferuje znacznie stabilniejsze parametry pracy przez cały rok. Niebywale ważnym czynnikiem jest także moc urządzenia, która powinna być dobrana na bazie zapotrzebowania danego budynku na ciepło. W tym celu możesz wykonać audyt energetyczny bądź skorzystać z pomocy specjalisty, który weźmie pod uwagę wielkość domu, izolację termiczną, typ instalacji grzewczej, a także specyficzne warunki klimatyczne. Z jego pomocą znalezienie pompy będzie o wiele prostsze.