Projektowanie ogrodu przy nowym domu warto zacząć od rzeczy najprostszych, czyli od zaplanowania trawnika. Czy jednak rzeczywiście jest to takie proste jak mogłoby się wydawać? Oto kilka porad i wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć popularnych błędów.
Wybór miejsca
Warto pamiętać o tym, że nie ma sensu urządzać trawnika w miejscach węższych niż szerokość kosiarki lub trudno dla niej dostępnych, albo takich, które cały czas są uczęszczane, jak np. ścieżka do wejścia. Zanim założymy trawnik, weźmy również pod uwagę to, że wymaga on uwagi i pielęgnacji. Jeśli nie będziemy mieli na nią czasu, lepszym wyjściem będzie może wybetonowanie lub wyłożenie kostką danego terenu.
Wybór odpowiedniej mieszanki nasion
Przed założeniem trawnika trzeba dobrać odpowiednią mieszankę traw. Dostępne w sprzedaży mieszanki różnią się od siebie właściwościami i przeznaczeniem.
Ich skład dobrany jest pod kątem późniejszej częstotliwości i intensywności użytkowania trawnika, rodzaju gleby i ilości słońca docierającego w wybrane miejsce. Można wyróżnić mieszanki uniwersalne, gazonowe, ale i sportowe, przeznaczone do terenów zacienionych, wolną odrastające lub przeciwnie – szybko się regenerujące.
Przygotowanie podłoża do wysiania
Przed wysianiem trawy trzeba oczywiście przygotować podłoże. Od jego jakości zależeć będzie to, jak trawnik będzie się prezentował. W tym celu przygotowuje się warstwę ziemi o grubości kilkunastu centymetrów, którą oczyszcza się z kamieni i gruzu, rozbija na drobniejsze bryki oraz wyrównuje jej powierzchnię. Tak przygotowana ziemia jest gotowa na przyjęcie nasion trawy.
Najlepiej jest przeprowadzać wysiew na przełomie kwietnia i maja, albo sierpnia i września, wtedy wzrost trawy jest najszybszy. Gleba przed wysianiem powinna być wilgotna na głębszych warstwach, sucha na powierzchni. Po wysianiu nasiona należy przykryć ziemią, używając do tego grabi lub kolczatki.
Trawnik w ogrodzie to podstawa. Nic się nie równa z uczuciem wylegiwania się na przyciętym trawniku w słoneczny dzień