Inteligentne domy stają się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Idea automatyki budynkowej jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę społeczeństwa oszczędzania na domowych budżetach.
Integracja dwóch zasadniczych systemów: automatyki i sterowania, pozwala na zmniejszenie zużycia energii oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu.
Mniejsze wydatki
Inteligentne budynki zapewniają użytkownikom bardzo korzystne rozwiązania. Obejmują one maksymalizację efektywności energetycznej i znaczne obniżenie kosztów eksploatacji obiektu, a tym samym ograniczenie zakłóceń środowiska naturalnego, jednego z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu nowych technologii.
Systemy zarządzania budynkiem charakteryzują się największą elastycznością w zakresie modyfikacji funkcjonalnych i instalacyjnych (np. układu), pozwalając na łatwe przeprojektowanie wnętrz lub zmianę przeznaczenia zadań budowlanych zgodnie z potrzebami użytkownika.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność
Wszystkie procesy zachodzące w inteligentnym domu są sterowane przez przełożonego i podzielone na obszary funkcjonalne: systemy bezpieczeństwa, systemy zarządzania energią, systemy komfortu klimatycznego oraz systemy świadczące usługi IT.
Bezpieczeństwo zapewnia m.in. system kontroli dostępu, który ogranicza i blokuje nieuprawnione ingerencje, takie jak wjazd niezidentyfikowanych osób czy nieautoryzowanych pojazdów. Dom wyposażony jest w odpowiednie czujniki zapobiegające włamaniom oraz system sygnalizacji pożaru, który monitoruje budynek i powiadamia użytkowników oraz służby ratownicze o wykryciu zagrożenia. Inteligentne budynki wyposażone są w alarmowe systemy dźwiękowe, oświetlenie awaryjne, systemy oddymiania i automatycznego gaszenia, systemy kontroli składu powietrza oraz systemy przeciwpowodziowe.
Ponadto instalacja urządzeń monitorujących pozwala na stały monitoring obiektu.
Kolejna sprawa to fakt, że inteligentny budynek zyskuje na wartości na rynku nieruchomości