Budowa domu to marzenie wielu Polaków. Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie budowy, należy wybrać wymarzony projekt domu. To na jaki dom się zdecydujemy będzie miało wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także koszty budowy. Najpopularniejsze bryły to domy parterowe i z poddaszem użytkowym. Który z nich jest lepszy?

Dopasuj dom do działki

Zanim wybierzesz określoną bryłę domu weź pod uwagę parametry działki. Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia w kontekście wyboru wielkości domu i jego pięter.

Im większa działka, tym większa możliwość zabudowy. Na niewielkich, wąskich działkach może być problem z ulokowaniem dużej, przestronnej parterówki. Pamiętaj, że przepisy budowlane nakładają na inwestorów szereg ograniczeń, m.in. związanych z odległościami budynku od granicy nieruchomości. Jeśli nie dysponujesz dużą działką lub zależy Ci na późniejszej aranżacji ogrodu i podwórka, warto wybrać projekt z poddaszem użytkowym, dzięki czemu zyskasz sporo miejsca pod zabudowę.

Styl życia domowników

Argumentem najbardziej warunkującym wybór bryły domu powinien być styl życia i nawyki domowników. Jeśli chcecie aby życie domowe toczyło się na jednym piętrze, zależy wam na bliższej integracji domowników lub chcecie mieć na oku małe dzieci, warto wybrać dom parterowy.

Poddasze użytkowe wiąże się z problematycznymi schodami, co może być niebezpieczne dla najmłodszych mieszkańców, a także uciążliwe w przypadku osób niepełnosprawnych lub z problemami ruchowymi.

Koszty budowy

Warto przeanalizować dokładne koszty budowy obu brył. Dom parterowy jest nieco tańszym rozwiązaniem w przypadku małych, niewielkich budynków, do 100 m2.

Odchodzi wysoki koszt stropu, wykończenia kolejnego piętra, czy schodów. Nadpłacić należy jednak na etapie fundamentów czy konstrukcji i pokrycia dachu (szczególnie w przypadku skomplikowanych wielospadowych układów). Decydując się na budowę domu możesz poprosić o wycenę prac i materiałów doświadczoną firmę budowlaną, która pomoże w oszacowaniu kosztów.