Budowa domu zawsze jest nie lada wyzwaniem. Na początku musimy wiedzieć, od czego rozpocząć te działania. Dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć dalsze kroki. Własny dom jest marzeniem wielu osób. Zazwyczaj w tym celu zaciągamy kredyt hipoteczny, który pozwala zrealizować taką inwestycję. Od czego rozpocząć budowę domu? Jakie kwestie są najważniejsze? Jakie kroki warto podjąć?

Niełatwe początki

Bezpieczne rozpoczęcie budowy domu wiąże się z następującymi aspektami:

  • Analiza planu zagospodarowania przestrzennego.
  • Skontrolowanie księgi wieczystej nieruchomości.
  • Zakup działki.
  • Oszacowanie potrzebnych środków pieniężnych.
  • Wybór projektu domu, zgodnie z oczekiwaniami domowników i możliwościami finansowymi.
  • Zgłoszenie zamiaru budowy.

Każdy ten etap obejmuje konkretne prace, które są konieczne do podjęcia etapu następnego. Przyjrzyjmy się pierwszej czynności, czyli analizie planu zagospodarowania przestrzennego.

Analiza planu zagospodarowania przestrzennego

Taka analiza określa, gdzie, co i jak możemy wybudować. Urząd lokalny powinniśmy odwiedzić jeszcze przed zakupem działki, W dokumencie mogą znajdować się liczne ograniczenia, takie jak procent zabudowania powierzchni działki, specyfika i kształt dachu, szerokość frontowej elewacji, minimalna wielkość działki pod dom jednorodzinny, odległość domu od ulicy, oddalenie budynku od granic działki itp. Informacje w planie zagospodarowania mają za zadanie regulować każdy typ budownictwa.

Kolejny krok to przejrzenie księgi wieczystej nieruchomości. W niej znajdują się informacje związane z bezpieczeństwem inwestycji. Szczególne cenne są dane w rozdziałach III i IV.