Kawalerka to mieszkanie jednopokojowe. Składa się z jednego pokoju, łazienki oraz kuchni. Jest eleganckie, ładne, ale małe. Kawalerka ma od 25 do 35 metrów kwadratowych. Jest to niewielka powierzchnia, jednak można ją dobrze urządzić.

Wystarczy przemyśleć, co musi być w takim wnętrzu. Niewątpliwie przydadzą się:

  • łóżko – duże, z porządnym materacem oraz skrzynią na pościel. Nie może to być wielkie, dwuosobowe łoże, ponieważ na takie nie ma miejsca
  • stół lub ława
  • krzesła – najlepiej dwa, nie więcej
  • dywany – w pokoju oraz łazience
  • firany, ewentualnie rolety lub żaluzje

Do tego duża szafa, najlepiej na całą ścianę, w której zmieszczą się ubrania, a w jej dolnej partii pomieści się obuwie. W kawalerce trzeba dbać o ilość rzeczy.

Nadmiar rzeczy trzeba wyrzucać, aby nie uczynić z kawalerki schowka na wszystko. Jasne kolory ścian optycznie powiększą takie mieszkanko. Dobrze, gdy jest ono wyposażone w balkon. Na balkonie można postawić stolik i dwa krzesełka, tworząc tam centrum relaksu na dwa dni. Na pewno warto urządzić sobie miłe miejsce do odpoczynku, w którym czyta się książki, pije kawę czy też jada posiłki.

Balkon jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku małego mieszkania, ale nie należy na nim tworzyć schowka na wszelkie zbędne rzeczy. Dobrej jakości mieszkanie to sprawa godna uwagi, a jasna, nie przeładowana rzeczami kawalerka sprawdzi się jak najlepiej. Pawlacz w przedpokoju także się przyda, w nim można położyć drobne rzeczy lub przeznaczyć go w całości na obuwie. Na pewno jest to racjonalne wykorzystanie przestrzeni. Na balkonie można ustawić ławę do siedzenia, a w jej wnętrzu zrobić schowek na buty.